Razem świętujemy

Na spotkanie z Panem Jezusem


Zeszyt III

Razem świętujemy

Scenariusze spotkań z dziećmi klas 3 w parafii scenariusze spotkań z rodzicami.

Słowo od redakcji.

Drodzy Katechiści, Razem świętujemy to przewodnik na drodze bezpośredniego przygotowania dzieci do uroczystej Mszy Świętej pierwszokomunijnej w klasie trzeciej oraz pogłębienia życia eucharystycznego w Białym Tygodniu (por. WKEP 13a, 21, 33, 42). Po roku odkrywania znaków chrzcielnych w klasie pierwszej i po okresie poznawania dróg Bożych w klasie drugiej – przyszedł czas na wprowadzenie dzieci w obrzędy liturgii Eucharystii oraz bezpośrednie przygotowanie do sakramentu pokuty i pojednania. Przy zachowaniu rytmu comiesięcznych spotkań, proponujemy udział dzieci we Mszy Świętej razem z rodzicami (zob. WKEP 20). Najlepiej, by spotkania te odbywały się w niedzielę. Jednak w razie potrzeby mogą odbywać się w wybranym dniu tygodnia.

Proponowane spotkania powinny być dwuetapowe (zob. WKEP 46). Każdą bowiem Mszę Świętą wspólnie przeżywaną, jak również celebrację pokutną, należy wcześniej przygotować. Proponujemy zatem najpierw 30-minutowe spotkanie przygotowawcze w salce parafialnej, a następnie udział w liturgii Eucharystii (zob. WKEP 26).

W przygotowaniu Eucharystii uwzględniamy wskazania Mszału Rzymskiego do Mszy Świętych z udziałem dzieci (zob. WKEP 52). Chcemy w ciągu roku wyeksponować jedynie niektóre ważne jej momenty, a będą to:

  • we wrześniu – obrzędy wstępne,
  • w październiku – obrzędy pokutne,
  • w listopadzie – liturgia słowa,
  • w grudniu – wyznanie wiary,
  • w styczniu – modlitwa wiernych,
  • w lutym – przygotowanie darów,
  • w marcu – dziękczynna Ofiara,
  • w kwietniu – Modlitwa Pańska i znak pokoju,
  • w maju – Komunia Święta,
  • w czerwcu – obrzędy zakończenia.

Przed pierwszym pełnym uczestnictwem w Eucharystii proponujemy celebrację pokutną, w ramach której przewidziany jest sakrament pokuty i pojednania. Natomiast nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych można powiązać z Mszą Świętą na tydzień przed dniem Pierwszej Komunii Świętej. Na obrzędy poświęcenia przedmiotów kultu przewidujemy miejsce po Eucharystii z udziałem dzieci. Różaniec dobrze będzie poświęcić w miesiącu październiku, medalik w miesiącu grudniu, a książeczkę do nabożeństwa w miesiącu styczniu. W dniu Pierwszej Komunii Świętej przewidziane jest błogosławienie dzieci przez rodziców. Dwie wersje tego obrzędu umieszczamy w rozdziale Inne nabożeństwa i obrzędy.

W formacji komunijnej dzieci przewidziany jest też czas mistagogii, służący pogłębieniu ich pełnego uczestnictwa w uczcie Pańskiej (zob. WKEP 12). Ma się ona urzeczywistniać w przeżywaniu Białego Tygodnia (zob. WKEP 33). W tym celu zaproponowano materiały, które pomogą celebransowi ukształtować tę liturgię.

W Aneksach podajemy wykaz śpiewów na liturgię Eucharystii, także takich, które nie zostały wskazane w scenariuszach. Piosenki zostały zaopatrzone w odnośniki do śpiewników, w których znajdują się ich teksty i zapisy nutowe. Osobną pomoc w nauczaniu śpiewów stanowić mogą linki do piosenek i pieśni dostępnych na kanale YouTube.

Niezwykle ważną sprawą jest, by rodzice byli wdrożeni w tok formacji dzieci komunijnych, aby ją rozumieli i wspierali. Z tej racji w materiałach znajdują się również teksty konferencji dla rodziców.

Biorąc pod uwagę liturgiczny charakter spotkań zaplanowanych na tegoroczny cykl formacji, mamy szansę przygotować serca dzieci na doświadczenie zjednoczenia z Bogiem Ojcem, z Panem Jezusem i z Duchem Świętym oraz na radosne świętowanie z racji przyjęcia przez nie kolejnego sakramentu inicjacji chrześcijańskiej (zob. WKEP 12).
REDAKCJA

Linki do piosenek

Spotkanie we wrześniu

  • Spotkanie we wrześniu

Spotkanie w październiku

  • Spotkanie we wrześniu