Kochamy Jezusa
Na spotkanie z Panem Jezusem
Zeszyt IV
Kochamy Jezusa
Scenariusze spotkań z dziećmi klas 4 w parafii scenariusze spotkań z rodzicami.
Słowo od redakcji.

„Wskazania duszpastersko-katechetyczne Arcybiskupa Metropolity Białostockiego dotyczące przygotowania dzieci do sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej w Archidiecezji Białostockiej” z dnia 1 września 2023 roku.
https://katecheza.archibial.pl/images/download/I_Komunia_instrukcja_2023.pdf
„Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące przygotowania dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej” z dnia 29 sierpnia 2020 roku.
https://opoka.org.pl/News/Polska/2020/przygotowanie-dzieci-do-sakramentu-pokuty-i-pierwszej-komunii-swietej
Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej
https://katecheza.archibial.pl/
Archidiecezja Białostocka
https://archibial.pl/
Materiały do nabycia w Księgarni św. Jerzego
https://www.ksiegarnia-katolicka.pl/
Drodzy Katechiści, oddajemy w Wasze ręce materiały formacyjne do katechezy parafialnej dzieci klas IV, jak również propozycje spotkań z ich rodzicami. Ten rok formacji zatytułowaliśmy Kochamy Jezusa. Stanowi on dopełnienie dynamiki czteroletniego cyklu formacji dzieci komunijnych (zob. WKEP 14). Poprzednie cykle zatytułowane zostały: kl. I – Bóg mnie woła, kl. II – Biegnę na spotkanie, klasa III – Razem świętujemy. Materiały noszące tytuł Kochamy Jezusa dają wyraz potrzebie pielęgnowania przez dzieci zażyłej z Nim więzi, której pogłębianie jest głównym celem formacji chrześcijańskiej (por. WKEP 12). Mają one na celu nie tyle powtarzanie wiedzy uzyskanej na katechezie szkolnej, ile jej uwewnętrznia- nie poprzez działanie we wspólnocie (zob. WKEP 18). Formacja na tym etapie ma za zadanie wdrażać dzieci do postaw pokutnych i eucharystycznych po to, by uczyły się żyć z Jezusem w codzienności (zob. WKEP 14). Kolejnym celem, jaki pragniemy zrealizować w formacji parafialnej dzieci klas czwartych, to wychowanie do życia we wspólnocie parafialnej. Jest to bowiem ten etap w życiu dziecka, kiedy spotykając innych, podejmuje z nimi współdziałanie. Wychodząc naprzeciw dziecięcej potrzebie uspołecznienia, proponujemy im włączenie się do rówieśniczych wspólnot parafialnych (zob. WKEP 19). W ramach podejmowania kolejnych tematów w atrakcyjny sposób przedstawiamy uczniom dziecięce wspólnoty parafialne, o których informacje podajemy w Aneksach umieszczonych na końcu zeszytu.
Spotkania katechetyczne dzieci przyjmują trzyetapową strukturę, a mianowicie: Zawiązanie wspólnoty, Budowanie wspólnoty, Podjęcie misji.
W ogniwie Zawiązanie wspólnoty proponujemy, aby dzieci nawiązały ze sobą kontakt i zjednoczyły się we wspólnej zabawie oraz śpiewie. Przy czym – zarówno śpiew, jak i zabawa – mają wprowadzać w tematykę spotkania i tworzyć jego przyjazny klimat. W ogniwie drugim Budowanie wspólnoty zalecamy zajęcia prowadzone metodami aktywizującymi (zob. WKEP 15), by dzieci doświadczały w działaniu, czym jest przyjaźń z Jezusem i kształtowały w sobie postawy eucharystyczne oraz pokutne. W ogniwie Podjęcie misji dziecko powinno wychodzić ze spotkania ze wskazaniem, co robić, aby coraz bardziej jednoczyć się z Jezusem oraz pamiętać terminy następnych spotkań formacyjnych. W szczególności chodzi o przypominanie dzieciom o datach pierwszych piątków miesiąca, ważnych uroczystości oraz comiesięcznych spotkań duszpastersko-katechetycznych (zob. WKEP 15).
Proponujemy zastosowanie w katechezie trzech pomocy wspomagających ciągłość formacji: planszę z warunkami sakramentu pokuty i pojednania, planszę ze strukturą Mszy Świętej i bilet do nieba.
Pierwsza plansza ma pomagać dzieciom w przygotowywaniu się do comiesięcznej spowiedzi (zob. WKEP 43). Druga, ukazująca schemat Mszy Świętej, będzie w ciągu roku uzupełniana naklejkami z nazwami wybranych jej etapów. Ma ona służyć wiązaniu kształtowanych na katechezie postaw eucharystycznych z odpowiednimi obrzędami celebrowanymi we Mszy Świętej. Bilety do nieba można przygotować dla każdego ucznia z osobna po jednym na każde spotkanie. Znajdować się na nich powinna data kolejnego pierwszego piątku miesiąca (zob. WKEP 43), a także termin następnego spotkania oraz inne konieczne do zapamiętania informacje. Na odwrocie można zapisać postanowienie z katechezy albo rzeczy, które trzeba przynieść na spotkanie za miesiąc. Dobrze byłoby, aby każdy bilet wycięty został z kartki innego koloru i koniecznie przedziurkowany, by dziecko w domu mogło nawlec go na kordonek i zawiesić w swoim kąciku pracy. Taka pomoc będzie służyć także rodzicom wspomagającym rozwój religijny swoich dzieci. Zawsze mogą dotrzeć do zawieszonego nad biurkiem dziecka wianuszka biletów i przypomnieć mu o wynikających z katechezy zadaniach.
Podobnie jak w latach ubiegłych, dołączamy do materiałów scenariusze spotkań z rodzicami. Tym razem (z wyjątkiem zebrania wprowadzającego w treści i założenia) oferujemy im spotkania metodą bibliodramy. Od strony tematycznej odzwierciedlają one treści podejmowane podczas spotkań z dziećmi. Metoda natomiast ma służyć nie tyle poznawaniu wybranych perykop, co doświadczeniu osobistego spotkania z Jezusem. W ten sposób chcemy motywować rodziców do zainteresowania się rozwojem wiary ich dzieci (zob. WKEP 20). W formacji dzieci i rodziców świadomie rezygnujemy z pomocy elektronicznych po to, by katecheza była dla uczestników przestrzenią nawiązywania rzeczywistych relacji ze sobą na wspólnej drodze do Jezusa. Spotkania powinny odbywać się nie w kościele, ale jeśli jest to możliwe, w salkach katechetycznych lub innych pomieszczeniach parafialnych.
W formacji dzieci klas czwartych ważne jest, aby respektować program i jego założenia. Realizację kolejnych tematów można jednak podjąć w sposób autorski, uwzględniający uwarunkowania i potrzeby lokalnych wspólnot.
REDAKCJA
Linki do piosenek
Proponowane do wykorzystania i samodzielnych poszukiwań
Album Śpiewam, rymuję, wiarę pojmuję, wyd. Soliton (modlitwy śpiewane przez dzieci)
Arka Noego (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski)
Armia Dzieci (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski, z elementami karaoke)
DRIM (Dobro Rodziny i Młodzi), parafia św. Anny w Katowicach (piosenki z pokazywaniem
Iskierki (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski)
Joszko Broda, Dzieci z Brodą (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski)
Magda Anioł (teledyski)
Mała Armia Jezusa (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski)
Małe Aniołki (teledyski animowane, piosenki śpiewane przez dzieci)
Mocni w Duchu (piosenki z pokazywaniem)
Mocni w Duchu & Dzieciaki (teledyski)
Piosenki z serii filmów Domek na skale (teledyski animowane)
Promyczki Dobra (śpiew)
Centrum Edukacji Katechetycznej (tekst, śpiew)