Biegnę na spotkanie

Na spotkanie z Panem Jezusem


Zeszyt II

Biegnę na spotkanie

Scenariusze spotkań z dziećmi klas 2 w parafii scenariusze spotkań z rodzicami.

Słowo od redakcji.

„Wskazania duszpastersko-katechetyczne Arcybiskupa Metropolity Białostockiego dotyczące przygotowania dzieci do sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej w Archidiecezji Białostockiej” z dnia 1 września 2023 roku.
https://katecheza.archibial.pl/images/download/I_Komunia_instrukcja_2023.pdf

„Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące przygotowania dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej” z dnia 29 sierpnia 2020 roku.
https://opoka.org.pl/News/Polska/2020/przygotowanie-dzieci-do-sakramentu-pokuty-i-pierwszej-komunii-swietej

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej
https://katecheza.archibial.pl/

Archidiecezja Białostocka
https://archibial.pl/

Materiały do nabycia w Księgarni św. Jerzego
https://www.ksiegarnia-katolicka.pl/

Drodzy Katechiści, przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej rozłożone w czasie ma na celu permanentną formację dzieci oraz ich rodziców (por. WKEP 13b). W I klasie, dzięki spotkaniom katechetycznym w parafii, dzieci wraz z rodzicami mogły uświadomić sobie znaczenie wydarzenia chrzcielnego, które zapoczątkowało ich życie religijne. Celem tych spotkań było prowadzenie katechizowanych do nawiązania kontaktu z Bogiem przez modlitwę w oparciu o znaki chrzcielne przy jednoczesnym kształtowaniu postaw religijnych. Katecheza realizowana w przestrzeni świątyni parafialnej miała im umożliwić nabywanie doświadczeń religijnych.

W drugim roku formacji chcemy zwrócić uwagę na kształtowanie w dzieciach postaw związanych z sakramentem pokuty i pojednania. Nie oznacza to jednak tylko postaw pokutnych, ale wychowanie moralne w ogólności i przygotowanie do spotkania z Jezusem Miłosiernym. Zależy nam na tym, by wtajemniczenie w sakrament pokuty i pojednania nie odbywało się w ostatniej chwili, ale by dzieci przez cały czas trwania formacji uczyły się odpowiadać miłością na miłość Jezusa, z którym pragną zjednoczyć się w Eucharystii (por. WKEP 12).

Tegoroczną formację, służącą kształtowaniu prawidłowego obrazu Boga i sumienia, będziemy realizować w odniesieniu do roku liturgicznego. Jest bowiem sprawą ważną, aby postawy moralne wiązać z wydarzeniami zbawczymi, powoli wprowadzać dzieci w nurt życia liturgicznego Kościoła i związane z obchodzonymi świętami tradycje Kościoła w Polsce (zob. WKEP 26).

Ten cel chcemy osiągnąć poprzez celebrowanie znaczących wydarzeń liturgicznych, takich jak: Boże Narodzenie, Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa oraz Zesłanie Ducha Świętego. Natomiast wzbudzenie chęci do regularnego udziału w tradycyjnych nabożeństwach będzie się odbywało poprzez spotkania maryjne w październiku i w maju oraz pasyjne w kwietniu (zob. WKEP 26).

Kształtowaniu sumienia służyć będą odniesienia do życia czynione w oparciu o Dekalog oraz Przykazanie miłości Boga i bliźniego. Warto też, szukając przykładów dla postaw moralnych, pamiętać o katalogu grzechów głównych. Postawy pokutne z kolei proponujemy kształtować w powiązaniu z Pięcioma warunkami sakramentu pokuty (październik – warunek I, grudzień – warunek II, luty – warunek III, marzec – warunek IV, kwiecień – warunek V) (zob. WKEP 40).

W scenariuszu każdego spotkania wystąpią cztery podstawowe ogniwa:

Pierwsze – Powitanie – służy katechiście do nawiązania kontaktu z uczestnikami spotkania i jest pomocą w odnalezieniu się dzieci w świątyni zmieniającej swój wygląd w zależności od okresu liturgicznego. Chodzi w nim o stworzenie przyjaznej atmosfery, a także wprowadzenie do bieżącego tematu spotkania.

Drugie – Słuchanie słowa Bożego – skupia uwagę dzieci na słowie Bożym, a podczas spotkania majowego wyjątkowo na tekście objawienia Matki Bożej dzieciom w Fatimie.

Trzecie ogniwo – Nasze życie – pomaga dzieciom zastosować przesłanie biblijne w ich codzienności.

Czwarte ogniwo – Modlitwa wspólna – ma charakter liturgiczny i tworzy warunki do celebrowania odkrytych na katechezie prawd.

W naszych propozycjach dbamy o przekaz istotnych treści w oparciu o starannie dobrane teksty biblijne, które mogą być przeczytane lub opowiedziane. Aby pomóc lepiej zrozumieć perykopy biblijne, proponujemy wykorzystywanie obrazów ilustrujących te wydarzenia.

W realizacji spotkań katechetycznych warto zwrócić uwagę na proponowane środki i metody. Zarówno bowiem wszelkiego rodzaju pomoce (ilustracje, napisy, rekwizyty), jak też proponowane metody aktywizujące i liturgiczne, służyć będą wzmocnieniu percepcji i zaangażowania dzieci, a jednocześnie budowaniu osobowej relacji z Bogiem (zob. WKEP 51). Ważnym elementem każdego ze spotkań jest modlitwa, mająca na celu dawanie Bogu odpowiedzi na usłyszane Jego słowo. Należałoby też zwrócić uwagę na proponowane piosenki i ich wykonanie. Zaleca się, aby śpiew był połączony z akompaniamentem gitary lub innego instrumentu. Można też skorzystać z nagrań piosenek.

Od strony treści katecheza ma wymiar trynitarny. Boga Ojca ukazujemy jako Tego, który jest w niebie i chce, by dzieci pełniły Jego wolę. Jezusa Chrystusa przedstawiamy jako Syna Bożego, doskonale spełniającego wolę Ojca. Na końcu prowadzimy dzieci do spotkania z Duchem Świętym, który umacnia je do pełnienia woli Bożej. Jedność Osób Boskich podkreślamy przez znak krzyża i modlitwę: Chwała Ojcu.

Zaleca się, by katecheza miała swoje przedłużenie w formacji rodzinnej. Do zadań rodziców należy uwzględnienie wskazań katechisty w wieczornej modlitwie, a także towarzyszenie dzieciom w ich systematycznej pracy nad sobą (zob. WKEP 20).
REDAKCJA

Linki do piosenek


Proponowane do wykorzystania i samodzielnych poszukiwań


Album Śpiewam, rymuję, wiarę pojmuję, wyd. Soliton (modlitwy śpiewane przez dzieci)
Arka Noego (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski)
Armia Dzieci (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski, z elementami karaoke)
DRIM (Dobro Rodziny i Młodzi), parafia św. Anny w Katowicach (piosenki z pokazywaniem

Iskierki (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski)
Joszko Broda, Dzieci z Brodą (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski)
Magda Anioł (teledyski)
Mała Armia Jezusa (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski)
Małe Aniołki (teledyski animowane, piosenki śpiewane przez dzieci)

Mocni w Duchu (piosenki z pokazywaniem)
Mocni w Duchu & Dzieciaki (teledyski)
Piosenki z serii filmów Domek na skale (teledyski animowane)
Promyczki Dobra (śpiew)
Centrum Edukacji Katechetycznej (tekst, śpiew)

Przykładowa zawartość


Tu możesz pobrać przykładowe treści.

Kliknij zdjęcie, aby pobrać zawartość.
Kliknij zdjęcie, aby pobrać zawartość.