Biegnę na spotkanie
Na spotkanie z Panem Jezusem
Zeszyt II
Biegnę na spotkanie
Scenariusze spotkań z dziećmi klas 2 w parafii scenariusze spotkań z rodzicami.
Słowo od redakcji.

„Wskazania duszpastersko-katechetyczne Arcybiskupa Metropolity Białostockiego dotyczące przygotowania dzieci do sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej w Archidiecezji Białostockiej” z dnia 1 września 2023 roku.
https://katecheza.archibial.pl/images/download/I_Komunia_instrukcja_2023.pdf
„Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące przygotowania dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej” z dnia 29 sierpnia 2020 roku.
https://opoka.org.pl/News/Polska/2020/przygotowanie-dzieci-do-sakramentu-pokuty-i-pierwszej-komunii-swietej
Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej
https://katecheza.archibial.pl/
Archidiecezja Białostocka
https://archibial.pl/
Materiały do nabycia w Księgarni św. Jerzego
https://www.ksiegarnia-katolicka.pl/
Drodzy Katechiści, przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej rozłożone w czasie ma na celu permanentną formację dzieci oraz ich rodziców (por. WKEP 13b). W I klasie, dzięki spotkaniom katechetycznym w parafii, dzieci wraz z rodzicami mogły uświadomić sobie znaczenie wydarzenia chrzcielnego, które zapoczątkowało ich życie religijne. Celem tych spotkań było prowadzenie katechizowanych do nawiązania kontaktu z Bogiem przez modlitwę w oparciu o znaki chrzcielne przy jednoczesnym kształtowaniu postaw religijnych. Katecheza realizowana w przestrzeni świątyni parafialnej miała im umożliwić nabywanie doświadczeń religijnych.
W drugim roku formacji chcemy zwrócić uwagę na kształtowanie w dzieciach postaw związanych z sakramentem pokuty i pojednania. Nie oznacza to jednak tylko postaw pokutnych, ale wychowanie moralne w ogólności i przygotowanie do spotkania z Jezusem Miłosiernym. Zależy nam na tym, by wtajemniczenie w sakrament pokuty i pojednania nie odbywało się w ostatniej chwili, ale by dzieci przez cały czas trwania formacji uczyły się odpowiadać miłością na miłość Jezusa, z którym pragną zjednoczyć się w Eucharystii (por. WKEP 12).
Tegoroczną formację, służącą kształtowaniu prawidłowego obrazu Boga i sumienia, będziemy realizować w odniesieniu do roku liturgicznego. Jest bowiem sprawą ważną, aby postawy moralne wiązać z wydarzeniami zbawczymi, powoli wprowadzać dzieci w nurt życia liturgicznego Kościoła i związane z obchodzonymi świętami tradycje Kościoła w Polsce (zob. WKEP 26).
Ten cel chcemy osiągnąć poprzez celebrowanie znaczących wydarzeń liturgicznych, takich jak: Boże Narodzenie, Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa oraz Zesłanie Ducha Świętego. Natomiast wzbudzenie chęci do regularnego udziału w tradycyjnych nabożeństwach będzie się odbywało poprzez spotkania maryjne w październiku i w maju oraz pasyjne w kwietniu (zob. WKEP 26).
Kształtowaniu sumienia służyć będą odniesienia do życia czynione w oparciu o Dekalog oraz Przykazanie miłości Boga i bliźniego. Warto też, szukając przykładów dla postaw moralnych, pamiętać o katalogu grzechów głównych. Postawy pokutne z kolei proponujemy kształtować w powiązaniu z Pięcioma warunkami sakramentu pokuty (październik – warunek I, grudzień – warunek II, luty – warunek III, marzec – warunek IV, kwiecień – warunek V) (zob. WKEP 40).
W scenariuszu każdego spotkania wystąpią cztery podstawowe ogniwa:
Pierwsze – Powitanie – służy katechiście do nawiązania kontaktu z uczestnikami spotkania i jest pomocą w odnalezieniu się dzieci w świątyni zmieniającej swój wygląd w zależności od okresu liturgicznego. Chodzi w nim o stworzenie przyjaznej atmosfery, a także wprowadzenie do bieżącego tematu spotkania.
Drugie – Słuchanie słowa Bożego – skupia uwagę dzieci na słowie Bożym, a podczas spotkania majowego wyjątkowo na tekście objawienia Matki Bożej dzieciom w Fatimie.
Trzecie ogniwo – Nasze życie – pomaga dzieciom zastosować przesłanie biblijne w ich codzienności.
Czwarte ogniwo – Modlitwa wspólna – ma charakter liturgiczny i tworzy warunki do celebrowania odkrytych na katechezie prawd.
W naszych propozycjach dbamy o przekaz istotnych treści w oparciu o starannie dobrane teksty biblijne, które mogą być przeczytane lub opowiedziane. Aby pomóc lepiej zrozumieć perykopy biblijne, proponujemy wykorzystywanie obrazów ilustrujących te wydarzenia.
W realizacji spotkań katechetycznych warto zwrócić uwagę na proponowane środki i metody. Zarówno bowiem wszelkiego rodzaju pomoce (ilustracje, napisy, rekwizyty), jak też proponowane metody aktywizujące i liturgiczne, służyć będą wzmocnieniu percepcji i zaangażowania dzieci, a jednocześnie budowaniu osobowej relacji z Bogiem (zob. WKEP 51). Ważnym elementem każdego ze spotkań jest modlitwa, mająca na celu dawanie Bogu odpowiedzi na usłyszane Jego słowo. Należałoby też zwrócić uwagę na proponowane piosenki i ich wykonanie. Zaleca się, aby śpiew był połączony z akompaniamentem gitary lub innego instrumentu. Można też skorzystać z nagrań piosenek.
Od strony treści katecheza ma wymiar trynitarny. Boga Ojca ukazujemy jako Tego, który jest w niebie i chce, by dzieci pełniły Jego wolę. Jezusa Chrystusa przedstawiamy jako Syna Bożego, doskonale spełniającego wolę Ojca. Na końcu prowadzimy dzieci do spotkania z Duchem Świętym, który umacnia je do pełnienia woli Bożej. Jedność Osób Boskich podkreślamy przez znak krzyża i modlitwę: Chwała Ojcu.
Zaleca się, by katecheza miała swoje przedłużenie w formacji rodzinnej. Do zadań rodziców należy uwzględnienie wskazań katechisty w wieczornej modlitwie, a także towarzyszenie dzieciom w ich systematycznej pracy nad sobą (zob. WKEP 20).
REDAKCJA
Linki do piosenek
Spotkanie w październiku
Matko, która nas znasz (Centrum Edukacji Katechetycznej)
Matko, która nas znasz (EFFATHA Białystok)
Matka Boska (Małe Aniołki)
Maryjo czysta jak łza (Jangok)
Pozdrowienie [Zdrowaś Maryjo…] (Śpiewam, rymuję, wiarę pojmuję)
Historia [Gabryjel zwiastował] (Magda Anioł)
To się dzisiaj stanie! (Arka Noego)
Spotkanie w kwietniu
Jezu ufam Tobie (Promyczki Dobra)
Jezu ufam Tobie (Zespół Stokrotki)
Proponowane do wykorzystania i samodzielnych poszukiwań
Album Śpiewam, rymuję, wiarę pojmuję, wyd. Soliton (modlitwy śpiewane przez dzieci)
Arka Noego (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski)
Armia Dzieci (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski, z elementami karaoke)
DRIM (Dobro Rodziny i Młodzi), parafia św. Anny w Katowicach (piosenki z pokazywaniem
Iskierki (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski)
Joszko Broda, Dzieci z Brodą (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski)
Magda Anioł (teledyski)
Mała Armia Jezusa (piosenki śpiewane przez dzieci, teledyski)
Małe Aniołki (teledyski animowane, piosenki śpiewane przez dzieci)
Mocni w Duchu (piosenki z pokazywaniem)
Mocni w Duchu & Dzieciaki (teledyski)
Piosenki z serii filmów Domek na skale (teledyski animowane)
Promyczki Dobra (śpiew)
Centrum Edukacji Katechetycznej (tekst, śpiew)